Kdo se trochu vyzná ve výpočetní technice, chápe, že se dříve vyráběly základní desky do počítačů se slotem na externí grafickou kartou, a některé základní desky (motherboardy) měly k dispozici svou vlastní tzv. integrovanou grafickou kartu. Novinkou poslední doby jsou procesory, které mají přímo uvnitř zabudovanou grafickou kartu (čip). Na první pohled se vzhledově od běžného procesoru vůbec neliší.
Procesor s vnitřním grafickým čipem se snadno uchladí
Nová technologie přináší hned dvě výhody, tedy dvě mouchy lapené na jedné mucholapce. Pro výrobce základních desek to bude představovat snížení výrobních nákladů o samostatný grafický chipset a zároveň bude možné grafický čip uvnitř procesoru více tzv. „nataktovat“, aby pracoval na vyšší výkon. Jde totiž o to, že integrovaný grafický čip na základní desce se jen s obtížemi chladí, kdežto procesor je chlazen speciálním ventilátorem s hliníkovým jádrem, které odvádí přebytečné teplo.
Grafický čip v CPU jednotce však nebude znamenat žádný ohromný nárůst výkonu, bude použitelný pouze na běžnou práci s počítačem a herní sestavy budou muset být řešeny jako v předchozích letech, tedy samostatnou grafickou kartou se svou vnitřní pamětí a s přídavným chlazením vlastního čipsetu.
Na počátku roku 2018 se na trhu objevují první modely procesorů AMD typové řady Ryzen. Výrobce AMD je nabízí ve dvou kategoriích. První je Ryzen 3 2200G, jde o čtyřjádrový model se čtyřmi thready (vlákny), který pracuje na max. frekvenci 3,7 GHz a grafiku uvnitř CPU bude možno nataktovat na 1,1 GHz. Druhým modelem je Ryzen 5 2400G, také čtyřjádrový, ovšem s osmi thready. Bude se tedy jevit v OS Windovs jako osmijádrový. Poskytne výkon na 3,7 GHz a grafika poběží na max. Hodnotě 1,25 GHz. Oba typy procesorů budou cenově dobře dostupné, ten výkonnější pořídíte za čtyři tisíce korun a ten slabší za 2.600 korun.