Většina z nás si skleničku vína dopřeje jako relax po náročném dni v práci, kdy jsme rádi, že se svalíme k televizi a hodíme za hlavu všechny starosti, nebo při příležitosti, kterou by byla velká škoda neoslavit. Pro některé je víno ale mnohem složitější záležitostí, která doslova otevírá dveře do jiného vesmíru chutí. Mezi tyto osoby patří hlavně profesionálově, kteří se věnují hodnocení a degustaci tohoto lahodného moku.
Veškeré hodnocení vín probíhá na speciálních, dá se říct degustačních, soutěžích, kam se dostávají pouze ti nejlepší z řad nejlepších. Rozhodně už se zde nehraje jen na rozlišování bílého vína od červeného nebo suchého od sladkého. Při těchto profesionálních degustacích se víno podává v malých vzorcích, protože se mnohdy jedná i o desítky druhů, které kdyby se podávaly v klasických vínových sklenicích už by se asi tato událost nedala nazvat setkáním profesionálů. Tyto vzorky hodnotí someliéři vždy nezávisle na sobě a až poté se zkoumá, zda došli ke shodě. Základními zkoumanými vlastnostmi je barva, vůně a nakonec chuť. K dalším posuzovaným vlastnostem vína patří například intenzita, samozřejmě kvalita, původ nebo mimo jiné i perzistence. Pod tímto složitým názvem si my laikové mnohé představit nedokážeme. V jednoduchosti se ale jedná o chuť, která zůstává v ústní dutině po polknutí konkrétního vína.
Při pozorování stáří vína se využívá zajímavého pravidla, které staví na faktu, že čím starší je červené víno tím je jeho odstín laděn do světlejších barev, kdežto víno bílé se s věkem zbarvuje do zářivějších a tmavších odstínů. Víno by mělo také být co nejvíce průzračné, protože když tomu tak není mohlo by se jednat o víno zkažené (zkvašené).
A napadlo vás někdy, kdo přichází na údaje, které najdeme na lahvích s vínem, které nás informují o tom, že konkrétní várka chutná po meruňkách, lípě, paprice, hrášku, vanilce, lékořici nebo třeba takzvaně po zpocených koních? Jsou to právě tito profesionálové. Problém je ovšem v tom, že každý člověk má jiné chutě, a tak i oni dosahují jiných závěrů. Poté se tedy přihlíží k chuti, na které se nezávisle na sobě shodla většina. Dále se potom určuje, zda je víno kulaté, ploché, buclaté, ocelové, sametové, marmeládové nebo masité. Takže až si budete příště vychutnávat svou skleničku zkuste v ní objevovat různé chutě a nejenom uvolnění.