V podstatě je to jednoduché. Pravidla platí vcelku stejná v naší republice, stejně tak jako v celé Evropské unii. Pokud bude kolo vybaveno a to i dodatečně pomocným motorem a nepřesáhne 250 W, je vše v naprostém pořádku. Pravdou je, že je skutečně rychlostí omezené a to 25 km/h. Je to celkem logické, jelikož poté nemusí mít jedoucí cyklista ani řidičský průkaz, přesto si celkem jízdu dobře vychutnat. Také z hlediska legislativy se na něj bude pohlížet jako na jakékoliv jiné jízdní kolo. Především se změnil i celkový pohled na tyto produkty. Dříve se s posměškem označovala kola jako podivnou věcí vhodnou tak pro důchodce. Dnes již vidíme na silnicích a jiných místech, že klidně celá rodina, včetně malých dětí, jedou na těchto strojích. Na druhou stranu je to skvělé, jelikož i starší nebo zdravotně omezené osoby se mohou v tomto směru najít a udělat tak něco pro svoje zdraví a především relax.
Kola se dají i vypůjčit
V dnešní době není žádný problém jet na dovolenou a zjistit si, kde se elektrokola půjčují. Tak se dá na něm vyzkoušet jízda, ale v podstatě stejně kdo si to jednou vyzkouší, tak to má rodina spočítané a po návratu domů se jde jasně nakupovat. Není to sice nejlevnější záležitost, ale na druhou stranu, na to co to umí a jaké možnosti poskytuje, asi není ani o čem dále diskutovat. Výhodou je, že se nemusí nikde registrovat, platit pojištění nebo dokonce si dělat řidičský průkaz.
Výkonem se podobá malému motorovému motocyklu, kde již tyto požadavky musíme naplnit. I přes vyšší pořizovací cenu, jsou to právě nejprodávanější elektrokola ve světě cyklistiky. Pokud bychom se na chvíli zastavili u půjčení, tak rozhodně za návštěvu stojí jižní Čechy. Právě zde se v roce 2015 zahájil projekt „Síť elektrokol na území Jihočeského kraje“, který se samozřejmě rok od roku rozvíjí. To pro změnu naláká hodně cykloturistů, kteří nemají možnost si pořídit své vlastní elektrokolo, ačkoliv není problém si ho zakoupit na půjčku nebo případně i provést přestavbu svého dosavadního klasického jízdního kola.