Finance jsou nejčastější příčinou, proč mají partneři v dlouhodobém vztahu mezi sebou spory. Peníze nejsou příliš důležité, když jich máme dostatek. Ale na druhé straně o finance se hádají stejně tak bohatí jako chudí manželé, protože jde spíše o rozdílné pochopení způsobu jejich používání.
Úskalí ve finančním hospodaření
1. Vládu nad společnými penězi přebírá jeden z partnerů
Role pokladníka umožňuje rozhodování, co s penězi. Když tuto funkci dlouhodobě převezme jeden z partnerů, vždy to ovlivní jejich vztah. Určitě i ten druhý by alespoň na čas měl okusit, co to obnáší. Chce-li jeden ušetřit, může se stát, že druhý bude poníženě žádat na svém partnerovi každý týden peníze.
2. Příjmová rivalita
Žádné ženě nevadí, že její muž vydělává více než ona. Ale pokud je to naopak, muži mají pocit, že jejich finanční nezávislost je ohrožena. Proto by snad ženy o zvýšení svého platu ani neměli raději mluvit.
3. Kdo vydělává víc, náleží mu víc?
Bez ohledu na výši příjmů má životní úroveň obou partnerů být stejná. Je nesmysl, když vydělává jen jeden, aby bylo všechno jen jeho. Přihlížet se musí i k práci, za kterou se nic nevyplácí. Taková manželka doma s dětmi zastává funkci několika zaměstnání najednou.
4. Každý za své?
Tohle plně fungující rodině neprospěje. Každý si sice hlídá jen „svoje výdaje“, ale co s těmi společnými? Tam se jen těžko bude dodržovat půl na půl. Celkově je to složité a také poněkud nedůstojné opravdového vztahu.
Co lze doporučit?
Tam, kde vydělávají oba, není tak marné popřemýšlet o systému tří účtů. Čili dle příjmů každý přispívá určitou částkou na společný účet pro hrazení společných výdajů na domácnost a se zbytkem si každý hospodaří dle svého úsudku na svém vlastním účtu. Toto uspořádání by mohlo zajistit spokojenost ve finančních záležitostech rodiny.